Menu
Domů
Rady dědka elektrikáře
Malá elektrotech. kalkulačka
Recepty
Kytičky
Odkazy
Ke stažení
Zprávy pro rodinu a přátele
Napište nám!
Trhamr Fórum
Trhamr CHAT - nový
OK1IBP
Jak psát web


Vytvoříme Vám webové stránky pouze za dobrovolný příspěvek. Včelaři, chovatelé, sportovci a zájmové organizace - můžete se na nás obrátit pomocí formuláře "Napište nám".
Age of Empires I & II web

Hledat na Trhamru

Počasí

WetterOnlinePočasí pro
Trhanov
Více na wetteronline.de


Základní elektrotech. kalkulačky

Kalkulačka 1.fáz jistič nebo tavná pojistka

Spočítej si jaký jednofázový jistič je třeba pro danný výkon ve Wattech. Výpočet se provádí při napětí 230V AC.

Příkon: W
Potřebujete jistič minimálně: 0 Ampér.

Kalkulačka 3.fáz jistič nebo tavné pojistky

Spočítej si jaký třífázový jistič je třeba pro danný výkon v kilowattech. Výpočet se provádí při napětí 400V AC. U indukčních spotřebičů (motory) bývá cos φ 0.6 až 0.9 - viz štítkový údaj, u ostatních (např el. sporák) zadej jedna.

Příkon: kW
Cos φ : 0.5 až max 1!
Potřebujete jistič minimálně: 0 Ampér.

POZOR! U motorů větších výkonů je třeba kvůli velikému proud. nárazu použít jistič s charakteristikou C, případně D a u pojistek použít zpožděné. U motorů nad 4kW by měl být použit též přepínač hvězda / trojúhelník - Y/D.

Orientační tabulka zatížení kabelů s PVC izolací

Následující tabulka udává hodnoty max. proudu pro kabely a vodiče s PVC izolací. Tato tabulka je skutečně pouze pro orientaci v domácích podmínkách. Hodí se např. tam, kde se rozhodujeme jaký kabel zakoupit k připojení určitého spotřebiče nebo k přidání zásuvky atd. Přesné výpočty zatížení nejsou vůbec jednoduché. Je při nich třeba zvažovat spoustu okolností jako např. počet souběžných kabelů, jejich uložení, podklad, tepelná vodivost podkladu, délka vedení a mnoho dalšího. Pro orientaci v domácích podmínkách však stačí. Jistič nebo pojistka se vybere tak, že při nalezení zatížení v Ampérech které udává tabulka, zvolíme první nižší hodnotu jističe či pojistky.28722 pristupu. >>> Vase IP adresa: 54.224.133.152 <<<

(c) OK1IBP & LJKDFRY61